Wizualizacje to nie projekt. Poznaj różnice.

Zastanawialiście się nad tym, co dokładnie zamawiacie w ramach „wizualizacji”, a co w przypadku „projektu wnętrz lub zieleni”?
Co jakiś czas spotykam się z osobami, które nie odróżniają od siebie wspomnianych usług. Wpis ten powstaje właśnie dla Was. Przedstawię rozbieżności pomiędzy „wizualizacją” i „projektem”, co pomoże Wam określić, czego naprawdę potrzebujecie. Pozwoli Wam to wybrać właściwą osobę do współpracy. Zaczynamy!


WIZUALIZACJE

Wiem, jak wnętrze ma wyglądać, chcę je tylko zobaczyć.

To nic innego, jak piękne (mniej lub bardziej) obrazki. Jeżeli doskonale wiesz, jak chcesz urządzić wnętrze lub ogród, ale nie masz wyobraźni przestrzennej – to może być rozwiązanie dla Ciebie. Pamiętaj tylko, że zlecając same wizualizacje zgodnie z własną wizją, nie otrzymasz rzetelnego wsparcia. Nikt nie uprzedzi Cię, że w wymarzonej kuchni będziesz biegać po całym pomieszczeniu, żeby zrobić kanapkę, albo że w zachwycającym ogrodzie chcesz uprawiać trujące rośliny, które mogą zagrażać życiu Twoich dzieci. A wiesz dlaczego? Wizualizacji tego typu nie robi projektant lub architekt, a GRAFIK. To zlecenie jest właśnie dla niego. Taka osoba przedstawi Twoje wyobrażenie, ale nie musi (chociaż może) znać się na ergonomii, funkcjonalności, doborze materiałów, realności inwestycji czy roślinach. Oczywiście są projektanci, którzy zajmują się przygotowywaniem wizualizacji i jednocześnie są w stanie coś doradzić. Jednak takie osoby często dopiero rozpoczynają przygodę z zawodem, więc też nie wszystko biorą pod uwagę.


PROJEKT

Potrzebuję pomocy w aranżacji wnętrza lub zieleni (ogrodu, tarasu).

Najpierw poznaję Twoje/Wasze potrzeby, oczekiwania, hobby, ulubione kolory, dopytuję o ewentualne alergie, obecność dzieci oraz zwierząt. To tylko część zagadnień. Im lepiej Cię poznam, tym bardziej będę mogła dostosować do Ciebie projekt.

Później przygotowuję dwie proste koncepcje aranżacji Waszej przestrzeni. Spośród nich wspólnie wyszukujemy trafne elementy, a odrzucamy te, które nie przypadną Ci do gustu.
Na tej podstawie tworzę układ funkcjonalny na rzucie. Z niego wynika, jakie wymiary powinny mieć wszystkie meble, gdzie będą stały, ile wolnej przestrzeni będzie pomiędzy nimi oraz czy wprowadzamy jakieś zmiany w układzie ścian (żeby wydzielić jakieś pomieszczenie lub połączyć inne).

Na tym etapie proponuję konkretne meble, zastanawiam się nad dodatkami. Efekt zobaczysz w postaci wizualizacji. Tak, są też w projekcie. Tylko że te powstają na podstawie przygotowanego, sprawdzonego i zaakceptowanego planu. Mogą być wykonane przez grafika na podstawie plików od architekta/projektanta (to oczywiście podnosi koszty projektu, część pracowni pracę grafika ma wliczoną w wycenę dla klienta) lub przez samego projektanta (ja wykonuję je sama, chyba że klient potrzebuje bardzo wysokiej jakości np. na baner przy budowanej inwestycji).

Wizualizacja sypialni, Jolanta Nowak-Wicherska


Nadchodzi czas na dokumentację techniczną, zwaną również wykonawczą. Jest ona podstawą do późniejszej realizacji projektu. Znajdują się w niej m.in. takie rysunki, jak umiejscowienie wszelkiego typu oświetlenia, włączników, gniazd. Glazurnik zaś dostanie dokładne wytyczne, jak ma położyć płytki, stolarz (bądź pracownia mebli kuchennych) będzie mógł zrobić dokładną wycenę, a następnie wszystko zamontować.

Rysunek dla stolarza: Jedna z szaf, Jolanta Nowak-Wicherska

To jeszcze nie koniec! Wykonawcy już wiedzą, co mają robić.. A Ty? Wiesz, do jakiego sklepu pójść i co dokładnie zamówić lub którą farbę wybrać? Od tego jest kosztorys! Uwzględnia wszelkie meble, dodatki, tapety, farby czy rośliny. Widnieje w nim wszystko, co należy kupić, gdzie to można dostać, w jakiej cenie i oczywiście, ile to wszystko razem będzie kosztowało.

Na koniec możliwy jest nadzór autorski. Takie działanie daje pewność, że otrzymamy to, co zostało ustalone i przedstawione na wizualizacjach.


Stwórzmy przestrzeń dopasowaną do Ciebie.

architektka krajobrazu, projektantka wnętrz
– Jolanta Nowak-Wicherska


8 Responses
  1. Bardzo podoba mi się sposób w jaki to wszystko jest tutaj rozpisane. Projekty świetnie dopełniają tekst i niosą za sobą ogromna wartość merytoryczna dla czytelnika i osoby zainteresowanej bliżej ta tematyka.

  2. Rozchodzi się oczywiście o koszty. Bo każdy by wszystko chciał za pół darmo. A inna praca jest przy projekcie wnętrz, a wizualizacja to też co innego. I tu zaczyna się problem i pretensje. Nieuzasadnione.

  3. Jolanta Nowak-Wicherska

    Gniazda na rysunku są na różnych wysokościach. Nad piekarnikiem są gniazda robocze. Do piekarnika są obok w szafce. Wszystkie rysunki są przedstawiane również na widokach ścian i rzutach, by wyjaśnić wszelkie niejasności. Na potrzeby wpisu wrzucone zostały wybrane rysunki, nie pełny projekt. Dziękuję za czujność 🙂

Leave a Reply

Call Now Button