Rysunki techniczne często bywają niedoceniane. Czasem wręcz uważane za coś zbędnego. Jeżeli potrzebujesz tylko wizji, jak wnętrze, czy ogród ma wyglądać, to owszem, rysunki nie są niezbędne. Jednak w sytuacji, gdy chcesz mieć realizację zgodną z wizualizacjami, a nie chcesz co chwilę odpowiadać na pytania techniczne, jak coś ma być zrobione np:
Rysunki techniczne, zwane również dokumentacją techniczną są niezbędne. Powiem więcej – tak naprawdę to rysunki dla wykonawców są faktycznym projektem, odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania przyszłych użytkowników planowanej przestrzeni. Wizualizacje tylko pokazują, jaki efekt chcemy osiągnąć, kosztorys — co trzeba kupić i z jakimi kwotami trzeba się liczyć.
Właściwie już odpowiedziałam na to pytanie w nieco przydługim wstępie. W skrócie:
rysunki techniczne są podstawowym narzędziem do przekucia wyobrażeń z wizualizacji w rzeczywistość.
To na ich podstawie różni wykonawcy jak ekipa remontowa wraz z elektrykiem, hydraulikiem, panem od budowania ścian itd są w stanie przygotować swoje oferty, a następnie realizować projekt.
Efekt 1: Z rysunkami uzyskujesz znacznie dokładniejszą wycenę prac,
lepiej określony czas potrzebny na realizację.
Przekazując projekt ekipie remontowej, z góry wiedzą, gdzie będą gniazdka, które ściany wyburzamy, a które ujęcie wody trzeba przesunąć. Dzięki temu mogą zaplanować prace tak, by nie wchodzić sobie w drogę różnymi branżami, jak i unikną sytuacji przecinania się rur z kablami, czy poprowadzenia przewodów w niewłaściwy sposób (np przez ścianę do wyburzenia).
Efekt 2: Mniej utrudnień, znacznie mniej pytań do inwestora
w trakcie realizacji, lepsze zaplanowanie kolejności prac
przez ekipę remontową.
Z rysunków technicznych korzystają nie tylko wykonawcy budowlani, lecz również inne braże z elementami / meblami na zamówienie (np lustra na wymiar, zabudowa kuchenna, szafy, indywidualne rozwiązania).
Na rysunkach dla stolarza znajdują się wszelkie informacje, jak wymiary, materiały, kolor/fornir, ewentualne ryflowanie, wycinanie wzorów na frontach lub inne opcje, kierunki otwierania się szafek, ewentualne przeszkody, informacje o sprzętach, wyposażenie wewnętrzne, informacja o uchwytach lub ich braku, w niektórych przypadkach również uszczegółowienie na temat stosowania zawiasów (np przy witrynie szklanej dobieram zawiasy niewidoczne z zewnątrz).
Dając im dostęp do projektu już przy rezerwacji terminu zyskujemy:
– określenie kosztów
– wiemy, ile czasu jest potrzebne na realizację
– przykładowy stolarz może już dużo wcześniej zamówić odpowiednie materiały, prowadnice, wyposażenie wewnętrzne. Wbrew pozorom tylko niewielka część z tego wszystkiego jest dostępna od ręki
-ustalamy termin montaży, dzięki czemu remont w całości trwa krócej
– wykonawca nie zadaje 1000 dodatkowych klientowi, bo ma wszystko na rysunkach, a w przypadku ewentualnych wątpliwości, kontakt do projektanta również jest podany na dokumentacji technicznej.
Efekt 3: Większa przewidywalność działań, terminów i kosztów.
Wyraźnie mniej pytań od wykonawców elementów na wymiar /
indywidualne zamówienie.
Kolejny, równie ważny cel i
efekt nr 4 powstawania rysunków, to wygoda w kontaktach ze sklepami.
Potrzebujesz drzwi wewnętrznych? Na rysunku zaznaczone są wszystkie, wraz z wymiarami, kierunkiem otwierania, wybranym modelem, kolorem, jeśli się da, to również klamką. Wystarczy pokazać w sklepie taki rysunek, a oni już wszystko wycenią, pokażą na żywo, ustalą termin dostawy i montażu (to są nieraz dwa osobne terminy), umówią się na pomiar we własnym zakresie, by potwierdzić wymiary otworów.
W dodatku aktualnie na drzwi czeka się średnio 4 tygodnie, na część nawet do 8 tygodni. Warto zamówić już na początku remontu na podstawie rysunków. Umówić termin pomiarów jak tylko wszystkie ściany będą w odpowiednich miejscach (a od tego się zwykle zaczyna remont) i już mieć zaklepany termin realizacji. Sklep w razie czego może przetrzymać drzwi w magazynie (w około 90% sklepów jest to bezpłatne do 3 miesięcy), niż skończyć remont i zostać bez drzwi, a więc i z nieobrobionymi otworami drzwiowymi.
Przy okazji – polecam zamówienie drzwi z montażem od razu ze sklepu. Dzięki temu oszczędzasz z racji różnicy VATu, oczywiście za montaż się płaci, lecz mniejszy VAT i często niższa cena montażu wyjdzie prawie zawsze taniej, niż same drzwi + osobno ktoś do montażu. Po drugie, jeśli zajdzie potrzeba reklamacji samych drzwi, producenci szybciej reagują na zgłoszenia od sklepów swoich lub partnerskich, niż osób prywatnych. Zaś w przypadku reklamacji po jakimś czasie unika się przerzucania odpowiedzialności między producentem drzwi, a montażystą.
Podobnie ma się sytuacja z płytkami, czy deskami podłogowymi. Możemy podać metraż pokoju, gdzie ma być położona deska, czy ściany w kuchni pod płytki. I do tego dodać 10-15% zapasu. Można również sprawdzić na rysunku, ile tego zapasu faktycznie jest potrzebne. W przypadku płytek wręcz rozrysowuję ich dokładny rozkład, więc jestem w stanie określić, co do sztuki, ile jest potrzebnych i wtedy omówimy, jaki zapas dodajemy. Jeśli nie wymagają cięcia, można się pokusić wręcz o brak zapasu, czy 1 paczkę dla pewności, gdyby coś się kiedyś wydarzyło. W przypadku cięcia wielu sztuk, warto się zastanowić, ile sztuk zapasu byłoby bezpieczne. W trakcie planowania rozkładu płytek uwzględniam wykorzystanie odpadów np na cokoły.
Na płytki, czy deski często się czeka. Warto zamawiać je z minimum miesięcznym wyprzedzeniem. Lepiej z większym. W przypadku remontu w okresie wakacyjnym lub tuż powakacyjnym – bezpieczny czas zamówienia płytek wzrasta do ok 3 miesięcy, bo większość fabryk, zarówno Polskich, jak i zagranicznych również na przerwy. Na przykład hiszpańska firma miała miesięczną przerwę w pracy! A w tym czasie spływały kolejne zamówienia. Liczy się kolejność zamówień + dochodzą terminy dostaw i czas się mocno wydłuża.
Efekt 5: Lepsze zaplanowanie ilości potrzebnego materiału.
Mogłabym wypisać jeszcze kilka pozytywnych efektów korzystania z rysunków technicznych. Są znacznie mniej istotne od powyższych, więc już nie będę zanudzać drobiazgami.
Dokładny zakres rysunków zależy od potrzeb projektu, nie zawsze wszystkie poniższe elementy są potrzebne. Tak samo czasami mogą pojawić się kolejne. Ogólny zakres przedstawiam poniżej.
Dokumentacja techniczna obejmuje:
1. Układ ścian zastanych
2. Układ ścian/pomieszczeń po zmianach wraz z podaniem nowych powierzchni pomieszczeń, grubości ścian i w razie potrzeby materiału ścian
3. Jeśli przesuwamy otwory drzwiowe lub dodajemy nowe – również wskazanie miejsca oraz w razie potrzeby określenie, w jaki sposób należy zabezpieczyć nowo powstający otwór drzwiowy (opinia konstruktora)
4. Aktualny rozkład elektryki (gniazda, lampy, włączniki)
5. Nowy rozkład elektryki na rzutach mieszkania i widokach ścian (czyli określenie miejsc oraz wysokości)
6. Wskazanie, gdzie jaki osprzęt (gniazdka, ramki, “pstryczki”)
7. Rozkład, która lampa gdzie ma iść i jak być włączana
8. Okładziny podłogowe wraz ze wskazaniem rozpoczęcia i kierunku układania, czy to drewna, paneli czy płytek. W przypadku gładkich powierzchni, jak beton, jedynie wskazanie jego lokalizacji i zdjęcie z oczekiwanym efektem
9. W przypadku ścian z okładzinami ściennymi (płytki, panele, modułu, lamele) rysunki tych ścian, by nie było wątpliwości i kolizji z gniazdkami lub innymi elementami
10. Układ sanitariatów w łazience i kuchni wraz z oznaczeniem, gdzie są potrzebne przyłącza i na jakiej wysokości
11. W przypadku zmian w systemie ogrzewania (np lokalizacja grzejnika, zmiana na elektryczny kanałowy, ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne) wyraźne zaznaczenie zmian wraz z doborem elementów grzewczych
12. Rysunki układu drzwi wraz z kierunkiem ich otwierania oraz doborem skrzydeł drzwiowych oraz futryn
13. Rozrysowany sufit, jeśli będzie fragment obniżany, powstaną osłony karniszy lub dekoracje sufitowe
14. Rzut z określonymi kolorami farb lub tapet wraz z lokalizacją w całym mieszkaniu
15. Rysunki elementów na wymiar, jak np lustra, fototapety, okładziny pod wymiar
16. Rzuty i widoki mebli na zamówienie dla stolarza wraz z podaniem wymiarów, materiałów, kwestii technicznych, wyposażeniem wewnętrznym, doborem uchwytów
17. W przypadku ogrodów również dobór roślin i siatka nasadzeń, plan ogrodzenia i inne.
Z dokumentacją techniczną, zwaną również rysunkami technicznymi możemy wysyłać zapytania o wyceny ekip remontowych, stolarzy, sklepów. Prosić o określenie kosztów z materiałami i bez oraz określenie możliwego terminu rozpoczęcia prac i ich planowanego zakończenia.
A jeśli to ja wykonuję projekt wnętrza lub ogrodu, możesz skupić się na wyborze ekipy wykonawczej, a stolarzem i sklepami sama się zajmę, bo kolejnym elementem projektu jest kosztorys zakupów. Stolarza, lustra na wymiar, czy podłogi i drzwi dorzucę do spisu innych elementów kosztorysu, jak farby, krzesła, materace, lampy czy zasłony 🙂