2. Koncepcje. U mnie: 2-3 układy funkcjonalne + wizualizacje

Po spotkaniu (online lub offline) w dużem mierze wiem już, czego potrzebujesz, co lubisz, jaką masz przestrzeń. Czas przedstawić Ci możliwości, jakie daje Twoje mieszkanie, dom lub ogród by spełnić jak najwięcej potrzeb i jak najlepiej trafił w twój gust. Na pierwszym miejscu jest jeszcze funkcjonalność i wygoda, a następnie “ubieram” wszystko w atrakcyjną stylistykę.

Czym są koncepcje projektowe i do czego się przydają?

Koncepcje projektowe potrzebne są do zrozumienia możliwości przestrzennych oraz poznania rozkładu większości mebli i sprzętów. Oprócz tego stref funkcjonalnych, czyli gdzie będzie miejsce do pracy, do odpoczynku, przechowywania itd. Wiele osób myśli, że taki podział na miejsca służące przede wszystkim konkretnym celom sprawdza się w przypadku miejsc pracy oraz pokoi dziecięcych. Owszem, tam są bardzo istotne, ale jasny podział sprzyja każdemu. W miejscu zarezerwowanym przede wszystkim na pracę będzie łatwiej się skupić, jeśli będzie nieco ciszej, z ograniczonymi rozpraszaczami, odpowiednim światłem (zarówno barwa światła, jak i moc źródła). Za to wygodny fotel i biblioteczka, stolik do puzzli, czy kanapa i tv zlokalizowany we właściwym miejscu dość szybko może stać się miejscem, w którym odpoczniemy zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Do tego im lepiej zaplanowana przestrzeń, tym łatwiej o zachowanie czystości. Niewiele osób faktycznie lubi robić codzienne porządki. A nawet jeśli to lubisz, można sobie ułatwić taką pracę, sprowadzić ją do łatwego i szybkiego uprzątnięcia. Dlatego w projektach już na etapie koncepcji staram się dopasować wnętrze do danej rodziny również pod tym względem.

Też planowałam remont naszego mieszkania tak, by 90% rzeczy było pochowanych, miało swoje miejsce, materiały pozwalały na nieco porządniejsze czyszczenie raz na tydzień (a nawet pewnie rzadziej, to ja wolę takie tygodniowe opcje), a tak z dnia na dzień możemy ograniczyć się do puszczenia robota odkurzającego, opłukania wanny czy prysznica, posprzątania po obiedzie, przetarcia blatów biurek czy szafki rtv, czy wstawienia prania.

Na pewno widziałaś rzuty od dewelopera, który zaznaczył, gdzie będzie łóżko, kanapa, czy lodówka. Koncepcje projektowe to bardziej zaawansowana opcja takiego rzutu, ale dopasowana do faktycznych wymiarów (u deweloperów różnie z tym bywa), do potrzeb twoich i twojej rodziny, wraz z propozycją głównych rozwiązań np jak wykorzystać narożniki w kuchni, jak uzyskać więcej blatu, czy co można zaplanować w niewielkiej wnęce w przedpokoju. 

Oczywiście oprócz rozkładu mebli, sprzętu i stref zobaczysz na tym etapie również propozycję kolorystyki, wstępne wybory materiałów. Zwrócę Ci uwagę na ważne fragmenty pomysłów, które na pierwszy rzut oka mogą nie być widoczne.

Co dokładnie obejmują?

1. 2-3 pomysły na rozkład mebli i sprzętów we wnętrzu lub mebli, nawierzchni i roślin w ogrodzie (w postaci rzutów/planów, ewentualnie możemy umówić się na wizualizację od góry lub pod kątem całego wnętrza, wtedy robię 2 koncepcje)
2. Określenie stref funkcjonalnych (odpoczynek, praca, przechowywanie, wspólne aktywności, w kuchni przygotowywanie, gotowanie, zapasy itp)
3. Wstępną propozycję materiałów i kolorystyki pokazaną na prostych wizualizacjach oraz w postaci próbek lub zestawienia zdjęć produktów przygotowane w programie graficznym
4. Proste wizualizacje każdego pomieszczenia (zazwyczaj) lub całego mieszkania na raz (w przypadku małych wnętrz) pokazujące rozmieszczenie, styl, kolory, ogólne kształty i gabaryty mebli, lokalizację oświetlenia i typ lamp (stojąca, wisząca, plafon, kinkiet, taśmy LED, punktowe).

Czy na pewno przedstawione koncepcje będą dla mnie zrozumiałe? Czym różnią się od propozycji konkurencji?

Całość przedstawiam w jak najbardziej czytelnej dla Ciebie formie. Właśnie to odróżnia mnie od dużej części konkurencji: u mnie dostaniesz nie tylko same rzuty, jak u dewelopera, ale też zdjęcie zestawienia materiałowego lub umówimy się na spotkanie ze wstępnymi próbkami. A oprócz tego zobaczysz proste wizualizacje. Nie będą dopieszczone, bez dodatków, wyboru konkretnych mebli, a jedynie i styl i kształt oraz wielkość, ale dzięki temu łatwiej ci będzie zrozumieć, co gdzie ma być i jak mniej więcej wyglądać. Ile przestrzeni będzie między stolikem lub tv, a kanapą, czy w łazience wygodnie zmieści się prysznic i wanna oraz czy możesz mieć tak duży stół, jaki ci się marzy. Ewentualnie będziesz świadoma, że wybierasz duży stół, więc wejdzie mniejsza kanapa albo będzie trzeba zrezygnować z szafki.

Wybrałam którąś koncepcję lub ustaliłyśmy, co zmieniamy. Co dalej?

W zdecydowanej większości przypadków kończy się na połączeniu ze sobą dwóch koncepcji i dodaniu paru drobniejszych zmian. Po ustaleniu, jak ma wszystko wyglądać robię jeszcze jedną opcję. Taką, która zawiera wszystkie ustalenia. Również jeszcze na prostych wizualizacjach. Chodzi tu o określenie zależności przestrzennych, kolorystyki, rozwiązań materiałowych i technicznych. Sprawdzeniu, czy wszystko się dobrze mieści. Oceniamy ogólny styl i kształt mebli.

Po zaakceptowaniu końcowej koncepcji przechodzimy do kolejnego etapu, czyli wizualizacji docelowych. O nich przeczytasz w kolejnym wpisie.

Leave a Reply

Call Now Button