1. Pierwsze spotkanie – seria “elementy projektu”

Dzięki spotkaniu poznaję Ciebie, Twoją rodzinę i wasze potrzeby lub Twój pomysł na biznes w przypadku np kawiarni.  Również na tym etapie dowiaduję się o ewentualnych alergiach, czy ograniczeniach. W efekcie zyskasz przestrzeń funkcjonalną, wygodną, estetyczną, a przede wszystkim bezpieczną. 

Jaki jest cel spotkania?

Spotkanie stacjonarne lub on-line, ewentualnie dokładna wymiana maili, jest niezbędna do określenia Waszych potrzeb, gustów, oczekiwań. Poza tym w komunikacji wyłącznie mailowej dość popularne jest dokładne omówienie wymagań osoby, z którą piszę. Na spotkaniu zaś więcej osób ma możliwość wypowiedzenia się. Często po reakcjach widzę też, że ktoś się z czymś nie zgadza albo chce coś dodać. Równie istotne, a często nawet ważniejsze, są Wasze rozmowy między sobą, gdy poruszamy kolejne tematy dotyczące aranżacji, funkcji, czy materiałów. Dzięki nim jestem świadoma, które kwestie są najistotniejsze, gdzie trzeba pogodzić różne opinie, co jest konieczne, a co jedynie fanaberią.

W trakcie spotkania mogę również od razu coś podpowiedzieć lub zareagować na niektóre pomysły, które mogą być trafne, a mogą być atrakcyjne jedynie na obrazku, czy w hotelu, ale nie w codziennym życiu.

Podsumowując, im więcej wiem, o waszych potrzebach, oczekiwaniach, wyobrażeniach, gustach oraz możliwości budżetu, tym projekt będzie trafniejszy, co widać już na etapie przedstawiania koncepcji. A co za tym idzie, szybciej, łatwiej i bez zbędnego stresu będziemy wspólnie przechodzić przez wszystkie etapy projektu. W efekcie szybciej uzyskacie wymarzone wnętrze lub ogród.

Jak przebiega spotkanie? Czy trzeba się do niego przygotować?

Zacznę od tematu przygotowania.

Gdy ustalimy termin spotkania lub jeśli wolisz – bezpośrednio po zaakceptowaniu oferty na projekt, przesyłam link do ankiety. Możesz ją wypełnić i omówimy odpowiedzi na spotkaniu, lub po prostu przejrzeć pytania i przejdziemy przez wszystkie tematy już w trakcie rozmowy, co daje czas do zastanowienia.

Tematy, które poruszam, to m.in. potrzeby, hobby, problemy, które są w aktualnym wnętrzu, czy ogrodzie. Obecność dzieci, osób starszych, zwierząt. Preferencje dotyczące materiałów (np czy z różnych przyczyn chcesz produkty z możliwie naturalnych surowców, stawiasz na polską produkcję, masz swoje ulubione marki lokalne lub zagraniczne, a może to wszystko nie ma to znaczenia?) Podejścia są różne i staram się je uwzględniać. Oprócz tego określamy możliwości czasowe i finansowe realizacji.  Oczywiście nie może zabraknąć wątków związanych z estetyką, gustem, kolorami. Zawsze proszę o znalezienie w Internecie między 5, a 25 zdjęć lub wizualizacji aranżacji, które przypadły Ci do gustu. Im więcej osób w rodzinie, tym więcej zdjęć się przydaje. 

Zaś w przypadku restauracji lub kawiarni równie istotna jest planowana oferta (profil gości, rodzaj menu, godziny otwarcia itd) oraz ewentualna historia powstania, jeśli taka występuje.

Co do samego spotkania, etapy są zazwyczaj takie:
1. Chwila luźnej rozmowy, głównie dla luźniejszej atmosfery
2. Omówienie ankiety lub przeprowadzenie rozmowy zgodnie z nią
3. Przejrzenie zdjęć z inspiracjami i znalezienie elementów, które są szczególnie ważne
4. Ewentualne rozwianie wątpliwości, odpowiadanie na dodatkowe pytania, czy niejasności.
5. Określenie ostatecznego zakresu projektu oraz ewentualnych potrzebnych wykonawców na etapie realizacji (np czy mam przekazać koncepcje, lub zarezerwować wstępne termin u stolarza, wykonawców lub tapicera) 
6. Podpisanie umowy (draft wysyłam przed spotkaniem) i ustalenie terminów przekazania kolejnych etapów projektu oraz harmonogramu płatności.
7. Jeśli spotkanie odbywa się w projektowanej przestrzeni, chętnie od razu robię pomiary, zaznaczam wszelkie istotne elementy.
8. Kończymy spotkanie, a każda ze stron jest świadoma dalszych etapów, terminów. Wie, czego może oczekiwać, a co dostarczyć (z mojej strony koncepcja, z Twojej strony ewentualne brakujące informacje, czy kontakt do dewelopera).

Czy na spotkaniu będą sprawdzone wymiary i lokalizacje istotnych elementów we wnętrzu lub ogrodzie?

Spotkanie i inwentaryzacja / pomiary mogą być przeprowadzone razem lub osobno.

Jeśli jest możliwość spotkania się na miejscu w projektowanym mieszkaniu, czy domu, inwentaryzację warto zrobić na samym początku i dobrze jest połączyć to z omówieniem potrzeb.

Jednak nie zawsze jest możliwość wejścia na budowę, czasem projekt powstaje na bazie samych planów budowy albo zależy Ci na współpracy zdalnej lub z dowolnych przyczyn chcesz się zdzwonić, a nie spotkać fizycznie. W takiej sytuacji pomiary są po twojej stronie lub odsunięte w czasie do możliwości ich faktycznego wykonania.

Spotkanie się odbyło. Co dalej?

Teraz czas na moją pracę koncepcyjną, by spełnić jak najwięcej oczekiwań, zrobić projekt zgodny z ustaleniami, a najlepiej odpowiedzieć na wszystkie określone potrzeby. Pokazać możliwości przestrzeni. Wszystko to w sposób zrozumiały dla każdego. Doskonale wiem, że część osób zrozumie rysunki na rzutach, jak od dewelopera. Inni potrzebują wizualizacji lub modelu, by być w stanie odczuć przestrzeń i wyobrazić sobie siebie w danym miejscu. Dlatego koncepcję robię zarówno w postaci planów mieszkań lub ogrodów, jak i prostych, wstępnych wizualizacji. Gdy wszystko jest gotowe wracam z koncepcjami i je omawiamy.

W trakcie pracy nad pomysłami mogę mieć dodatkowe pytania. Na tym etapie wystarczają już odpowiedzi mailowe. Przy czym zaznaczam: wymagam wtedy komunikacji mailowej. Z rozmowy każda ze stron może coś inaczej zrozumieć, czy zapomnieć o szczegółach, czy ustaleniach. W mailu będzie wszystko spisane.

Leave a Reply