Korytarze i przedpokoje

LokalizacjaWarszawa
Typ przestrzeniDom jednorodzinny

Korytarze i przedpokoje

Zapraszam do obejrzenia kilka kadrów z korytarzy i przedpokoi w jednym domu jednorodzinnym. Poznaj kilka głównych kwestii, jak funkcjonalność, estetyka, wygoda, bezpieczeństwo i dobór materiałów. W tym projekcie opisy podzieliłam na sekcje (opis i zdjęcia), dzięki czemu łatwiej będzie Ci zrozumieć niektóre rozwiązania. Zapraszam do zapoznania się z nimi (wystarczy przescrolować w dół).

Bezpieczeństwo

1. Kinkiet przy schodach wybrałam taki, by dobrze oświetlał przestrzeń, nie oślepiał osób przechodzących tuż obok niego, oraz by się nie nagrzewał lub tylko odrobinę.

2. Regał przy schodach na strych nie jest tylko dekoracją. Chodzi głównie o zabezpieczenie wejścia na strych, aby nikt nie spadł na tych kilku schodach. Podczas gdy reszta schodów w domu ma solidne ściany i balustrady, przynajmniej z jednej strony, tutaj nic nas nie chroni. Dzięki regałowi ograniczyliśmy ryzyko upadku. Szczególnie że w domu na stałe mieszka starsze pokolenie (pradziadkowie), a co weekend będą tu także małe dzieci, dla których schody mogą stanowić świetną zabawę. Zaplanowałam wygląd mebla w oparciu o układ schodów.

3. Włączniki w wygodnych miejscach i na wysokości dopasowanej do wszystkich użytkowników. Chętnie też planowałam łączniki schodowe, dzięki czemu jest niewiele sytuacji, w których kawałek przestrzeni trzeba było przemierzać po ciemku. A na i przy schodach to już zupełnie niedopuszczalne.

4. Balustrady przy wszystkich schodach. W tym przypadku było to ważne, bo jest to dom wielopokoleniowy i niektórzy wymagają lub mogą potrzebować drobnych ułatwień.

Domowa galeria

To przestrzeń prowadząca do dwóch sypialni na parterze, łazienki, toalety i biblioteki. Drewniana podłoga, białe ściany, proste oświetlenie sufitowe oraz mieszana sztuka na ścianach nadają tej przestrzeni charakter małej galerii sztuki, co sprawia, że przechodzenie z holu do reszty domu jest przyjemnym doświadczeniem.

Wiatrołap

Obok drzwi wejściowych znajdują się wieszaki na ścianie, dekoracje i miejsce dla dwóch psów.

Pojemna szafa została podzielona na dwie strefy. Główna, składająca się z podwójnych drzwi, przeznaczona jest na kurtki i buty, zaś mniejsza, pojedyncza, na ubrania ogrodnicze. Na bocznej ścianie szafy są dodatkowe wieszaki na kurtkę, czy torebkę. Pod tapicerowanym siedziskiem jest dodatkowa szuflada, czy to na buty, czy drobne rzeczy.

Tkanina użyta na siedzisku i oparciu jest łatwo czyszcząca i nieelektryzująca się. Warto zwrócić również uwagę na rolety rzymskie. Materiał jest lekko przezroczysty, dzięki temu nie blokują światła, nawet gdy są opuszczone. Z wnętrza również można przez nie zobaczyć, co się dzieje w ogrodzie. Za to w pełni blokują widok z ogrodu do domu.

Psy mają tu zapewnione wygodne posłania i miejsce na zabawki. Podłoga jest ciepła (ogrzewanie wodne), co dodatkowo podnosi komfort czworonogów.

Strefa wejściowa

Strefa wejściowa odpowiada w dużej mierze za pierwsze wrażenie gości oraz przyjemność powrotów gospodarzy do domu. Tu mamy komfort naprawdę pokaźnej wersji. Została wykorzystana częściowo, jako funkcjonalna przestrzeń (siedzisko, przemyślana szafa, komoda na szpargały, kratka na notatki, odporne płytki, wygodna komunikacja), ale przede wszystkim, jako zapraszająca, otwarta przestrzeń w stylu pasującym do klientów.

Duża szafa (z lustrem) jest wielofunkcyjna. Część z niej służy do przechowywania odzieży gości oraz małych akcesoriów w szufladach. Reszta jest przeznaczona na sprzęt do sprzątania i urządzenia, takie jak odkurzacze i mopy. Ta część ma ukrytą sekcję dla systemu ogrzewania podłogowego.

    Chcesz dodać plik? (niewymagane)